ExternalLink_02_a
1959,  Ínyencség

Muzsikáló képeslapok határon innen és túl

- avagy mi is az a „zvučna dopisnica”?

Bizonyára az olvasóink legtöbbje hallott már a hangoskönyvekről, illetve hallgatott, birtokol is közülük néhányat valamilyen adathordozón: vinylen, magnókazettán, vagy CD-n. Na, de volt már szerencséjük a muzsikáló képeslaphoz? A hangbarázdás képeslap – vagy ahogyan felénk nevezték: zvučna dopisnica – tiszavirág-életű volt ugyan, mégis úgy gondoltuk, szentelünk neki néhány sort, ugyanis vitathatatlanul a tárgyi kultúránk részét képezi.

Több (anyaországi) forrás is arra utal, hogy magyar találmányról van szó, ám erre egyértelmű bizonyítékot nem tudtunk találni. Annál is inkább, hiszen a magyarországiakkal nagyjából egyidőben jelentek meg Jugoszláviában is ezek a maguk korában hatalmas technológiai bravúrnak számító, mikrobarázdás üdvözlőkártyák.

Magyarországon az ún. Colorvox képeslapokat a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata jelentette meg, gyártásuk – az szögén’ emberek encyclopædia-ja szerént – 1959. december 8-án kezdődött, és bő tíz évig tartott. A hajdani Jugoszláviában szintén az ötvenes évek második felében, illetve végén indulhatott el a gyártásuk a belgrádi Sportska Knjiga jóvoltából, és mindegyikükből 500 darab került piacra.

A zenélő képeslapokat normál hangszedővel, 45-ös fordulatszámon lehetett lejátszani, és a hanghordozó szenzációszerűsége próbálta meg kárpótolni a hallgatót az amúgy silány hangminőségért. (És akkor még finomak voltunk!)

A jugoszláv és magyar kiadási gyakorlatban közös, hogy a képeslapok alacsony példányszámban jelentek meg, és rendszerint az országok nevezetességeit – épületeket, műemlékeket, a megigéző érintetlen tájat, ismert művészek alkotásait vagy portréit – mutatták be, és a hangsáv megválasztásánál is nem egy esetben kifejezésre jutott az ország-reprezentációs szándék.

A fenti videón (amelyet stílszerűen digitalizálás közben rögzítettem) Németh Lehelnek, a hatvanas évek ismert táncdalénekesének tolmácsolásában hallgathatjuk meg a muzsikáló képeslapok himnikus dicséretét. Egyúttal azon is elgondolkodhatunk, hogy „a mai fiatalok nem írnak és nem olvasnak” tartalmú szólamokat valóban az írásbeliség 21. századi átalakulása generálja/generálta-e, vagy azok gyökereit a távolabbi múltban kell keresnünk. Ehhez idézném a dal első versszakát és refrénjét:

Megszűnt a gondom végre,
áldom a technikát.
Fogadd el vallomásnak ezt a dalt,
neked küldöm ezt a muzsikát!

Nem töröm már tovább a fejemet,
hogy írjak én neked most levelet.
Mert írni nem szeretek,
bár erről nem tehetek,
ettől még rendes ember lehetek.

Alább három hangbarázdás képeslap anyagát hallgathatják meg.

Gallery Plugin
Megosztás

Hozzászólások

hozzászólás